17 Jul

Prečo máme radi blšie trhy

 

Blšáky, pouličné trhy či burzy zažívajú v posledných rokoch renesanciu. Ich popularita stúpa a tešia sa čoraz väčšej obľube u rôznych ľudí. Prečo je to tak a v čom spočíva ich čaro?

Predávajúci a kupujúci

Ako všetky trhy aj blšáky sú miestom, kde sa stretávajú dve strany – predávajúci a kupujúci. Špecifikom pouličných trhov je, že predmetom obchodnej výmeny sú zväčša staršie a použité veci. Ďalším osobitým znakom je ich neuveriteľná rozmanitosť. Nájdeme tam takmer všetko. Vedľa predajcu, ktorý ponúka napríklad konferenčné stoly, sedí iný predajca, ktorý predáva bicykel po starých rodičoch a za nimi už počujete ďalšieho, ktorý núka ponorné čerpadlá do studní. Veľkou výhodou takýchto trhov je, že jedna strana sa zbaví vecí, ktoré už nepotrebuje, druhá strana zasa výhodne nakúpi to, čo by inde stálo oveľa viac.

Zberatelia

Do osobitej kategórie návštevníkov pouličných trhov patria zberatelia. Pre nich sú blšie trhy doslova rajom. V prvom rade pre už spomínanú rozmanitosť. Na svoje si tu prídu zberatelia všetkého, na čo si len pomyslíte – známok, komixov, servítok, pivných tácok či drobných starožitností a artefaktov. Takže, ak chcete doplniť napríklad svoj album na mince, ste na správnom mieste. Zberatelia na blších trhoch oceňujú tiež skutočnosť, že práve tam nájdu zabudnuté poklady, ktoré by nikde inde nenašli a ak aj áno, tak za oveľa vyššiu cenu.

Aktivisti

Ďalšími špecifickými návštevníkmi pouličných trhov sú rôzni aktivisti. Ako sme už spomenuli, na týchto trhoch sa predávajú najmä staršie a použité veci. Ekologickí aktivisti oceňujú, že ich opätovným využitím chránime prírodu a životné prostredie. Aktivisti bojujúci proti konzumnému spôsobu života si zasa cenia, že touto cestou môžeme redukovať nadmerný konzum.

Turisti a hipsteri

Asi ste si všimli, že blšie trhy nechýbajú ani na fotkách z našich ciest a dovoleniek. Patria ku koloritu a zaujímavostiam každej krajiny, preto ich čoraz častejšie vyhľadávajú aj turisti. No a nesmieme zabúdať ani na hipsterov, ktorí radi hľadajú inšpirácie v starých veciach a móde z predošlých desaťročí. Blšáky a pouličné trhy sa tak stali neodmysliteľnou súčasťou ich subkultúry.